Watch Lake Green Lake gymkhanas attract good crowds, great riders, horses

There was another good crowd taking in the Watch Lake Green Lake Gymkhana on Aug. 9

Kaylee Billyboy of Williams Lake rounded the third barrel and headed for home at the Watch Lake Green Lake Gymkhana on Aug. 9. Billyboy took second in this barrel race and finished as the runner-up to Kailey Dube for the season's aggregate points in the Intermediate division.

Kaylee Billyboy of Williams Lake rounded the third barrel and headed for home at the Watch Lake Green Lake Gymkhana on Aug. 9. Billyboy took second in this barrel race and finished as the runner-up to Kailey Dube for the season's aggregate points in the Intermediate division.

There was another good crowd taking in the Watch Lake Green Lake Gymkhana on Aug. 9, and there were plenty of horses and riders to provide the action.

This was the second gymkhana of the summer, and they are held on the second Saturday of July and August with events getting underway at noon. There was a concession and a refreshment garden, and the gymkhana grounds are located west of the Little Horse Store on North Green Lake Road.

Below are the results from the Aug. 9 gymkhana:

Seniors

Pole Bending: first, Dennis Gunn; second, Mandy Pincott; third, Terris Billyboy; and fourth Harrison Dann

Stake Race: first, Gunn; second, M. Pincott; third, Tammy Bittner; and fourth, Dann

Barrel Race: first Gunn; second M. Pincott; third, T. Billyboy; and fourth, Karen MacLeod

Key Hole: first, Dann; second T. Billyboy; third, Laurie Allison; and fourth, Jill Desilets

Intermediate

Pole Bending: first, Kailey Dube; second, Melanie Wintjes; third, Nicky Sigouin; and fourth, Russell Allison

Stake Race: first, Wintjes; second, Kaylee Billyboy; third, K. Dube; and fourth, Allison.

Barrel Race: first, K. Dube; second, K. Billyboy; third, Allison; and fourth, Sigouin

Key Hole: first, K. Dube; second, Allison; and third, Sigouin

Junior

Pole Bending: first, Cecilia Warren; second, Ellen Holmes; third, Tatiana Hill; and fourth, Jazmyne Bittner

Stake Race: first, E. Holmes; second, Warren; third, Hill; and fourth, Bittner

Barrel Race: first, Warren; second, E. Holmes; third, Hill; and fourth, Bittner

Key Hole: first, Warren; second, Hill; and third, Bittner

Peewee

Pole Bending: first, Kennedy Kolisnyk; second, Hatti Holmes; and third, Sam Holmes

Stake Race: first, H. Holmes; second, Kolisnyk; and third, S. Holmes

Barrel Race: first, H. Holmes; second, Kolisnyk; and third, S. Holmes

Key Hole: first, Hatti Holmes; second, Kolisnyk; and third, Kaylee Pincott

Peewee lead line

Pole Bending: first, Justine Billyboy; second, Larah Pincott; and third, K. Pincott

Stake Race: first, K. Pincott; second, L. Pincott; third, J. Billyboy; and fourth, Logan Giles

Barrel Race: first, J. Billyboy; second, L. Pincott; third, K. Pincott; and fourth, Owen Fearnley

Key Hole: first, J. Billyboy; second, L. Pincott; third, L. Giles; and fourth, Fearnley

Novelty Races

Boot Race: first, Dann; second, Warren; third, M. Pincott; and fourth Madi McDougall

Ribbon Race: first, Rob Dube and K. Dube; second, McDougall and Dann; third, Gunn and Tamara Giles; and fourth, K. Billyboy and T. Billyboy

August aggregate winners

Seniors: first, Dennis Gunn; runner-up, Mandy Pincott

Intermediates: first, Kailey Dube; runner-up, Melanie Wintjes

Junior: first, Cecilia Warren; runner-up, Ellen Holmes

Peewee: first, Hatti Holmes; runner-up, Kennedy Kolisnyk

July/August aggregate winners

Seniors: first, Terris Billyboy; runner-up Dennis Gunn

Intermediate: first, Kailey Dube; runner-up Kaylee Billyboy

Junior: first, Cecilia Warren; runner-up, Jazmyne Bittner

Peewee: first, Kennedy Kolisnyk; no runner-up

 

100 Mile House Free Press

Just Posted

Most Read