Williams Lake Skating Club members Reagan West (back from left), Ryanne Jones, Alanna Walters, Jade Johnson, Rebecca Fraser, Mackenna Alexander, Georgia Jacobson, Emma Penner, Faith Ritchot, Haedyn Lens (front from left), Bailey Jones, Kolbi Seterengen and Julia Bowman have been busy competing at a pair of competitive meets recently.

Williams Lake Skating Club members Reagan West (back from left), Ryanne Jones, Alanna Walters, Jade Johnson, Rebecca Fraser, Mackenna Alexander, Georgia Jacobson, Emma Penner, Faith Ritchot, Haedyn Lens (front from left), Bailey Jones, Kolbi Seterengen and Julia Bowman have been busy competing at a pair of competitive meets recently.

Skaters take to back-to-back competitions

The Williams Lake Skating Club has been busy during the past few weeks attending back-to-back competitive meets.

The Williams Lake Skating Club has been busy during the past few weeks attending back-to-back competitive meets — one in Aldergrove, the other in Kelowna.

Four of the club’s skaters — Kolbi Seterengen, Emma Penner, Ryanne Jones and Alanna Walters — attended the Jingle Blades competition Nov. 20-22 in Aldergrove.

Seterengen skated to a gold medal in the Star 3 Girls (group three) division, Penner took gold in Star 3 Girls (group five), Jones claimed gold in Star 3 (group five) and 10th in Pre-Intro Interpretive and Walters brought home a silver medal in the Junior Silver Women’s division and a bronze medal in the Silver Interpretive category.

At the Okanagan Interclub competition from Nov. 27-29 in Kelowna, the WLSC brought a contingent of 13 skaters.

WLSC head coach Joanne Macnair said all of the club’s skaters performed very well.

“[They were] busy competitions,” she said. “Some were in multiple events.

“[I was] very pleased with our first time competitors Bailey Jones, Haedyn Lens, Julia Bowman and Faith Ritchot.”

The club now has its sights set on training for the upcoming regional competition in Prince George from Jan. 22-24.

The following are results from the Okanagan Interclub meet:

Hayden Lens — Star 1 Girls (group one) — silver

Julia Bowman — Star 1 Girls (group two) — silver

Bailey Jones — Star 1 Girls (group two) — bronze

Faith Ritchot — Star 2 Girls (group five) — bronze

Reagan West — Star 3 Girls (group one) — silver; Intro Interpretive — gold

Emma Penner — Star 3 Girls (group two) — silver; Pre-Intro Interpretive — 10th; Intro Elements — gold

Kolbi Seterengen — Star 3 Girls (group two) — silver; Intro Elements — fourth; Preliminary Creative — silver

Rebecca Fraser — Star 3 Girls (group four) — silver; Pre-Intro Interpretive — seventh

Georgia Jacobson — Star 4 13 and under (group four) — sixth; Pre-Intro Interpretive — ninth

Ryanne Jones — Star 4 over 13 (group one) — bronze; Pre-Intro Interpretive — sixth

Mackenzie Alexander — Intro-Interpretive — fifth; Silver Creative — bronze

Jade Johnson — Senior Bronze Women — sixth; Bronze Interpretive — ninth

Alanna Walters — Junior Silver Women — silver; Senior Bronze Solo Dance — gold; Silver Interpretive — fourth; Gold Creative — fourth; Elements 3 — fifth

Williams Lake Tribune

Just Posted

Most Read