Williams Lake Skating Club member Alanna Walters performs her elements routine Sunday during the CNC Regionals at the Cariboo Memorial Recreation Complex. Walters skated to a bronze medal in Star 9, a gold medal in Star 10, a gold medal in Elements 9/10, a fourth-place result in gold interpretive and a silver medal in Star 8/9.

Williams Lake Skating Club member Alanna Walters performs her elements routine Sunday during the CNC Regionals at the Cariboo Memorial Recreation Complex. Walters skated to a bronze medal in Star 9, a gold medal in Star 10, a gold medal in Elements 9/10, a fourth-place result in gold interpretive and a silver medal in Star 8/9.

Skaters post strong results at CNC Regionals

Williams Lake Skating Club coach Joanne Macnair said she was proud of all the club’s 13 skaters who competed during the weekend.

Williams Lake Skating Club coach Joanne Macnair said she was proud of all the club’s 13 skaters who competed during the weekend in the lakecity for the CNC Regionals.

“The girls all skated really well,” Macnair said. “I was really happy with all their performances.”

The WLSC played host to 16 other clubs, mostly from Northern B.C., where more than 200 skaters competed in free skate, interpretive and elements routines at the Cariboo Memorial Recreation Complex.

Macnair said she’d like to thank all of the volunteers who worked throughout the weekend.

“Thank you to all the former skaters and parents who came and helped out, and even friends of friends, because we couldn’t have run it without all the help from outside our club,” she said.

The WLSC is now gearing up for its year-end competition, the Super Series, held in Kelowna from March 3-5.

The following are the local results from the CNC Regionals:

Star 1: Emma Herrling – bronze ribbon

Star 2: Bailey Jones – bronze ribbon; Haedyn Lens – silver ribbon

Star 3: Julia Bowman – bronze ribbon; Faith Richot – silver ribbon

Star 4 Under 13: Kolbi Seterengen – fourth; Emma Penner – fifth

Star 4 13 and Over: Ryanne Jones – fifth; Rebecca Fraser – 10th; Georgia Jacobson – 12th

Star 5: Regan West – eighth

Star 9: Alanna Walters – bronze medal

Star 10: Alanna Walters – gold medal

Elements 3: Julia Bowman – silver ribbon; Faith Ritchot – bronze ribbon

Elements 4: Ryanne Jones – gold medal; Kolbi Seterengen – bronze medal; Emma Penner – fourth

Elements 5: Annaliese Hunter-Owega – gold medal; Reagan West – silver medal

Elements 9/10: Alanna Walters – gold medal

Bronze Interpretive: Kolbi Seterengen – fourth; Reagan West – sixth; Emma Penner – 11th; Georgia Jacobson – fifth; Annaliese Hunter-Owega – 9th; Ryanne Jones – 11th; Rebecca Fraser – 10th

Gold Interpretive: Alanna Walters – fourth

Star 8/9 Solo Dance: Alanna Walters – silver medal

Team Elements 4: Georgia Jacobson, Emma Penner, Ryanne Jones, Kolbi Seterengen – gold medal

Williams Lake Tribune

Just Posted

Most Read