How the lake was looped

The Rotary Club's 16th annual Loop The Lake Walk/Run event enjoyed another wonderful day, with 665 participants, many of them local, turning out. This year's winners and best times below the cut.

Runners remark at the times crossing the finish line during Loop the Lake.

Runners remark at the times crossing the finish line during Loop the Lake.

The Rotary Club’s 16th annual Loop The Lake Walk/Run event enjoyed another wonderful day, with 665 participants, many of them local, turning out.

Money from this year’s event will support a variety of Rotary projects. Locally, club projects include bursaries, youth exchanges, Valley Pride, the seniors’ Christmas dinner, vocational support, and many others.

Internationally, fundraising support pays for education and training for children and women in developing countries (even in the dumps of Guatemala), disaster relief, cleft palate surgeries, water projects and orphanage support.

This year’s winners and best times in each event were:

 

1/2 MARATHON GOLD MEDALS:

Evan Carr

Samantha Boychuk, Pickering, Ont.

Kieran Jimenez, Wasa Lake

Nadyia Fryu, Fairmont Hot Springs                             (overall best time female, 1:26:03)

Emiel Pietersen, Golden (overall           best time male, 1:15:37)

Erin Newton, Invermere

Peter Laycock, Rossland

Veronique Hul, Invermere

Ed Bickley, Invermere

Marlene Houghton, South Slocan

Rick Ferrier, Invermere

 

10 KM GOLD MEDALS:

Matt Swallow, Invermere

Terese Mazurkekwich, Calgary

Jack Baker, Calgary

Keira Poelzer, Calgary

Jakub Sumbera, Invermere                      (overall best time male, 34:28)

Megan Molnar, Golden                           (overall best time female, 43:00)

Gregory Bridgett, Calgary

Erin Durand, Calgary

Lyle Korinetz, Calgary

Michelle Taylor, Invermere

Herb Weller, Invermere

Ann Ceccanese, Calgary

Paul Webster, Damascus, Syria

Ingrid Sands, Fairmont Hot Springs

 

1/2 MARATHON SILVER MEDALS:

Natasha Garraway, Calgary

Max Flowerday, Calgary

Kathryn Waslen, Calgary

Cameron Ellum, Calgary

Susan Olson, Golden

Michael Parker, Calgary

Susan Witwicki, Calgary

Michael Taylor, Calgary

Liz Vanderdruk, Invermere

Tom McCaig, Swift Current

 

10 KM SILVER MEDALS:

Nicholas L’Amarca, Calgary

Perri Mazurkewich, Calgary

Jaxon Thibault, Calgary

Emma Ross, Invermere

Andrew Spurrell, Calgary

Danielle Spiro, Calgary

Rory Brownell, Calgary

Jackie Porcu, Calgary

Derek Keller, Calgary

Jacqueline Pinsonneault, Invermere

Terry Raymond, Cochrane

Louise Poelzer, Calgary

Ron Keller, Provost

Nessie Hollicky, Calgary

 

1/2 MARATHON BRONZE MEDALS:

Lauren Bland, Edmonton

Ryan Chambers, Calgary

Stacie Carrigan, West Kelowna

Jason Scratch, Calgary

Adrienne Thoms, Calgary

Steve Saunders, Calgary

Tanya Szarko, Calgary

Brian Hohm, Calgary

Leslie Sherlock, Calgary

Ken Danberger, Calgary

 

10 KM BRONZE MEDALS:

Jackson Riddell, Windermere

Britney Henderson,

Polo Evans, summer in Windermere

Megan Kinley, Invermere

Graeme Worden, Calgary

Erika Janisch, Calgary

Jordan Coldham, Calgary

Kelly Guss, Calgary

Richard McCleary, Invermere

Lynne Gibson, Bragg Creek

 

And congratulations to all those who “accomplished what they set out to do!”

 

CURRENT RECORDS HELD BY:

1/2 Marathon:

Female — Shelly Bergeron, 1:22:45

Male — Jevin Monds, 1:15:04

 

10K Run:

Female — Emily Kroshus, 36:39

Male — Devon Kershaw, 32:49

Invermere Valley Echo

Just Posted

Most Read