Welding, culinary arts, and electronics are just three of the trades and technology fields on display at Skills Canada competitions. Photo supplied.

Comox Valley students excel at regional Skills Canada competition

Skills Canada allows students to showcase their skills in the skilled trades and technologies.

  • Mar. 14, 2018 12:00 a.m.

High school students from School District 71 achieved impressive results at the 2018 Skills Canada regional competition last weekend.

Hosted at Georges P. Vanier Secondary School on March 10, students from the Comox Valley’s three secondary schools were among 140 competitors who took part in a variety of skills competitions in the trades and technology fields.

Skills Canada competitions allow students to showcase their talents in the skilled trades and technologies.

Historically, local secondary students have placed very well in the competition. Last year, Highland Secondary Student Judd Foster won the regional and national Skills Canada electronics competitions and eventually represented Canada at the WorldSkills competition in Abu Dhabi.

Read More: Highland graduate represents Canada at electronics competition in Middle East

This year saw another successful outing for Comox Valley students. GP Vanier, Mark R. Isfeld, and Highland Secondary finished with either a gold, silver or bronze in all of the competing categories this year excluding TV/Video.

Winners in each competition area were awarded gold, silver or bronze medals, with the majority of gold medal winners qualifying to compete in the annual provincial competition, which takes place April 18 in Abbotsford.

Contest Area Student School Award

2D Animation Tory Kajak Vanier Silver

2D Animation Darian Ford Vanier Silver

2D Animation William Enns Vanier Gold

2D Animation Reanne Matte Vanier Gold

2D Animation Niomi Espinili Highland Bronze

2D Animation Jacob Tauber Highland Bronze

3D Animation (Sec) Crystal Pond Highland Bronze

3D Animation (Sec) Kenneth Knudson Highland Silver

3D Animation (Sec) Halen Sieffert Highland Silver

Cabinetmaking (Sec) Brendan Moraes Isfeld Silver

Cabinetmaking (Sec) Spencer Priebe Isfeld Bronze

Carpentry (Sec) Zacharie Nickel Isfeld Gold

Carpentry (Sec) Judson Becker Vanier Silver

Digital Art Elishka Harjek Vanier Gold

Digital Art Oona Wareing.Oksanen Isfeld Bronze

Electronics (Sec) Jacob Walter Vanier Bronze

Electronics (Sec) Josh Childs Vanier Silver

Graphic Design (Sec) Alexandra Grant Vanier Gold

Graphic Design (Sec) Max Meszaros Isfeld Silver

Jr. Skills Carpentry McCallum Kyle Vanier Gold

Jr. Skills Carpentry Erica Stoll Vanier Gold

Jr. Skills Carpentry Gerrad Graham Vanier Bronze

Jr. Skills Carpentry Grace Legge Vanier Bronze

Jr. Skills Carpentry Alex Piatkauski Highland Silver

Jr. Skills Carpentry Justin Meredith Highland Silver

Jr. Skills Sumo Robot Zane Henderson Highland Bronze

Jr. Skills Sumo Robot Sawyer McClellan Highland Gold

Jr. Skills Sumo Robot Graham Tattrie Highland Silver

Photography (Sec) Morgan North Highland Bronze

Photography (Sec) Kalyssa Heinrich Isfeld Gold

Photography (Sec) Diana Tran Isfeld Silver

Website Design (Sec) Eony Kim Isfeld Gold

Welding (Sec) Brody Laderoute Vanier Silver

Welding (Sec) Devon Riley Highland Bronze