Sports

Richmond sending big team to BC Summer Games

Richmond has a long-standing history of participating in the B.C. Games and the 2014 Summer Games this weekend in Nanaimo is no exception.

Following is a list of the athletes, coaches and officials who will be participating July 17 to 20 as members of the Fraser River-Delta Zone 4 team (unless otherwise noted).

 

ATHLETICS

Merveilles Amisi

Georgia Booker

Macaela Bradley-Tse

Egidio Cantarella

Shannon Game

Georgia Lam

Jamieson Lee

Nathan Loewen

Samuel Lowen

Joshua Quiambao

Beyonce Robinson

Camryn Rogers

Maya Rosser

Valerie Wideski

Seth Wong-Hen

Catherine Ylo

 

BASEBALL

Steve Chatzispiros

(assistant coach)

Chris Cook

Gavin Lunny

Ryder Mavis

Noah Or

 

BASKETBALL

3 on 3 boys

Nicholas Berda

Sean Berda

Marco Esteban

Nicholas Kennedy

Chris Kennedy (coach)

Ian Kern

Gary Kern (assistant coach)

Jerric Palma

Apaar Sahota

Jordan Si

Sargun Singh

 

 

BASKETBALL

3 on 3 girls

Kate Carkner

Elizabeth Kennedy

Kara Moscovitz

Trish Nicholson

(assistant coach)

Bella Roberts

Olivia Tweedlie

Leanne Tweedlie

(adult supervisor)

Emma Wallace

Jayna Wilson

 

BASKETBALL

5 on 5 boys

Ryan Liu

Nathan Schroeder

 

BASKETBALL

5 on 5 girls

Cassandra Brinn

Jalen Donaldson

Kaitlyn Kwok

Jessica Porter

Carrie Watts

(coach-Vancouver- Squamish Zone 5)

Abby Zawada

 

EQUESTRIAN

Sophie O’Bray

 

GOLF

Lynn Benedicston

(official)

O’Meara Chow

Michael Crosologo

Kayla Dossa

George Faithful

(official)

Andy Fung

(adult supervisor)

Patsy Gauthier (official)

Dan Kupchenko (official)

Zaahidali Nathu

Mike Parker (official)

 

LACROSSE

Sekawnee Baker

Josh Kelly

(assistant coach-Vancouver-Squamish Zone 5)

Cameron Overby

Ryan Jensen

Jacob Lorenz

Justin Preston

Jordan Roberts

 

ROWING

James Houston

Sara Perry

 

RUGBY

Boys

Quinn Griffith

Jericho Kaus

 

SOCCER

Boys

Marc Bowley

(adult supervisor)

Owen Greaves

 

SOCCER

Girls

Alyssa Bhandal

 

SOFTBALL

GIRLS

Shelly Anderson

(official)

 

SOFTBALL

Boys

Mitch Armstrong

Frazer Black

Janice Black

(assistant coach)

Dreyden Brar

Josh Mann

Trevor Merrell

Bill Merrell (coach)

Adam Mogg

Merrick Roberts

Dawn Stadel

(assistant coach)

Matt Van Euwen

Birk Zukowsky

Doug Zukowsky

(assistant coach)

 

SWIMMING

Ethan Chan

Anthony Chan

John Chlam

William Dekker

Angela Gu

Lionel Hu

Catherine Liao

Benjamin Zhuo

 

SWIMMING

Special Olympics

Dayan Batara (coach)

Chuck Yee

(assistant coach)

Cullen Yee

 

TRIATHLON

Gwen De Lemos

BEACH VOLLEYBALL

Mark Goertzen

 

VOLLEYBALL

Boys

Lucas Dowling

Seong Jang

Jeff Lam

Jack Magnus

Brendan Pawer

Matthew Shen

Connor Wilkinson

James Winkelman

Daniel Wong (coach)

Henry Yu

 

VOLLEYBALL

Girls

Taylor Muzyczuk

Jayden Parnell

Beatrice Soberano

Juliette Sutter

 

WRESTLING

Carolyn Fallanga

(assistant coach-Vancouver Squamish)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

You might like ...

Victoria financial institutions bank on United Way
 
Victoria Royals unable to hold off Kelowna Rockets
 
Past, present and future
ELECTION 2014: New city council pushes teamwork
 
Hupacasath raises flag
 
A Green Party in Parksville
Speed bump
 
Tom Jackson making change
 
The Week - March 2