Community Papers

B.C.'s heritage a winner at annual regional fair in Port Alberni

Sarah Bell, a homeschooled student from Port Alberni, won the BC Hydro Power Pioneer medal at the annual Regional Heritage Fair at Echo Centre on May 2, 2014. Bell
Sarah Bell, a homeschooled student from Port Alberni, won the BC Hydro Power Pioneer medal at the annual Regional Heritage Fair at Echo Centre on May 2, 2014. Bell's project was on the history behind the construction of the TRIUMF cyclotron, and her grandfather's role in the project.
— image credit: SUSAN QUINN/Alberni Valley News

More than 100 students participated in the annual Regional Heritage Fair for Vancouver Island North at Echo Centre last weekend.

Some of the top scoring students will be selected to attend the provincial heritage fair in Kamloops this summer.

Students from schools in the Alberni Valley and Comox Valley school districts, homeschooled and distance education students took part in the event. Judging took place on Friday and the public was invited to view the students’ exhibits on Saturday, where awards were also handed out.

2014 Heritage Fair Award Recipients

Honour Medals:

Grade 4/5

• Issac Gagnon, First Nations Carving, Gill Elem

• Autumn Morrwll, My Grandfathers in Action, Brooklyn Elem

• Kohlton Tapp, Immigration to Canada, Arden Elem

• Daniel Gilfillan, Avro Arrow, Brooklyn Elem

• Sage Heyer, What was The Spell of the Yukon, Aspen Park

• Jordyn McDonald, RCMP Police Dog Service, Gill Elem

Grade 6/7

• Gracie Walls, The Musical Ride, Navigate

• Evan Luksay, Mount Washington, Brooklyn

• Brayden Graham, HTT Plethore, Brooklyn

• Memphis Dick, Nuu-chah-nulth Animals, HaaHuuPayak

• Jericho Tomlin, Gold Prospecting & how to hunt for Gold, Royston

• Mia Barber, A Brush With Colour, Brooklyn

• Serena Jasbec, Blackfish, Aspen

Grade 8/9

• Anwyn Woodyatt, Western Canada Wild Horses, CEAP

• Sadie Cameron, Marginalization of Aboriginal Women, Highland Secondary

• Jessica Baldwin, Marginalization of Aboriginal Women, Highland Secondary

• Tesa Letcher, Haunted Buildings of Canada, CEAP-TIDES

• Will Baran, Canadian Floods 1948-1964, CEAP

• Zoe Letcher, Sable Island, CEAP-TIDES

Local/Provincial/National Awards:

Canada’s History Medal—Erik Ashton, Banff National Park, Brooklyn

Lieutenant Governor’s Historical Literacy Award—Tyler Suits, Battle of Dieppe: What Went Wrong, CEAP

BC Hydro Power Pioneer Award­—Sarah Bell, Triumf, Heritage Christian On-line

Local History Award (Alberni District Historical Society)­—Olivia DeLuca, History of Haunted Heriot Bay, Brooklyn and Qwyatseek Rampanen, Traditional Foods, Haahuupayak.

Family History Award (Alberni Valley Genealogy Club)—Connor Nettleton, Newfoundland Cod Fishery, Brooklyn

Maritime History Award  (Port Alberni Maritime Heritage Society)—Luke Sample, Pacific Halibut, Aspen Park

Industrial History or Forestry Award (Industrial Heritage Society)—Tarn Blakely, Trains, Partners in Education

Ken Hughes Memorial Communications Award (Hughes Family)—Emily Donahue, Alexander Graham Bell, Gill Elem

Education History Award (School District 70 Award)—Lily Morgan,    Residential School, Ucluelet

Aesthetic Presentation Award (AV Times)—Jessica Joyce, Canadian Animal War Memorial, Navigate

People’s Choice Award (Alberni Valley Community Arts Council)—Bryn Woloshyn for her project ‘Denman & District Lace Club’

Student’s Choice Award (Alberni Valley Museum)—Abby McDowall for her project ‘Capilano Suspension Bridge’

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.